برای کارکردن و عملیاتی نمودن با هر ترازوی دیجیتالی می‌باید دقت آن را تنظیم کرد که در اصطلاح به این فرایند کالیبراسیون می گویند، تا ترازو به دقیق‌ترین شکل و بدون خطا وزن را اندازه گیری کند. در تعریف دقیق و مشخص تر، تنظیم دقیق ترازو به کمک مرجعی استاندارد را کالیبراسیون می گویند. این مرجع استاندارد برای تنظیم شدن، وزنه کالیبراسیون نام دارد. هدف اصلی از کالیبره کردن ترازو، لودسل و هرگونه ابزار اندازه گیری وزن، قابلیت ردیابی تا استانداردهای ملی و بین‌المللی عنوان شده است که از طرف سازمان بین‌المللی اندازه شناسی قانونی (OIML) وضع می شود.

کالیبراسیون یا استاندارد کردن در ترازوهای دیجیتال به دو روش انجام می گیرد: کالیبراسیون خودکار (داخلی) و کالیبراسیون دستی (خارجی). در ترازوهایی که کالیبراسیون را خودکار انجام می‌دهند، این عمل با فشردن دکمه ای انجام می‌شود و کاربر هیچ دخالتی ندارد. این دسته از ترازوها این کار را با داشتن سنگ کالیبره داخلی و به صورت مکانیزه انجام می‌دهند. اما در ترازوهای دیگر کالیبراسیون باید به صورت دستی انجام شود. برای این کار به وزنه کالیبراسیون احتیاج است. وزنه های کالیبراسیون به نام سنگ کالیبراسیون هم شناخته می شود. این وزنه ها با آلیاژهای گوناگون از جمله استیل ضد زنگ یا فولاد یا چدن ساخته می شوند و به دو صورت مغناطیسی و غیر مغناطیسی تولید می شوند. نمونه هایی از سنگ کالیبره مطلوب شمرده می شوند که بار مغناطیسی کمتر و چگالی مشخصی داشته باشند. وزنه کالیبراسیون در 7 کلاس مختلف موجود است که هر یک برای تنظیم مجموعه ای از ترازوهای ویژه، کارایی دارد.

جعبه وزنه، مجموعه ایست از وزنه هاي كاليبراسيون و وزنه استیل و نیز مترولوژی با جنسهای متفاوت از جمله ایریدیوم و یا استیل در7 سري E1,E2,F1,F2,M1,M2,M3 که طبق استاندارد امكان صدور گواهي كاليبراسيون معتبر در صورت نياز مشتري، بوسیله تست ترازو و باسکول از طریق توزین این وزنه ها وجود دارد و همچنین امكان استفاده از جعبه هاي چوبي يا پلاستيكي جهت وزنه هاي 1mgتا60kg در كلاس E1تا M1 هست.

کلاس های مختلف جعبه وزنه عبارتند از : 

وزنه کلاس f ،وزنه کلاس m ، وزنه کلاس e ، وزنه کلاسf1 ، وزنه کلاس f2 ، وزنه کلاس e2 ، وزنه کلاس m2 ، وزنه کلاس m1 ،وزنه کلاس m3

انواع وزنه های تست کالیبراسیون دارای گواهینامه کالیبراسیون 
در کلاس های E1 E2 F1 F2 M1 M2 M3 وزنه های استوانه ای استیل مطابق با استاندارد OIML اروپا
وزنه های STAINLESS STEEL وزنه استیل ضد زنگ غیر مغناطیس/از جنس فولاد ضد زنگ
وزنه ای برنجی و مرغوب
وزنه آلومنیوم /نیکل نقره
وزنه های استوانه ای
وزنه پیچی
وزنه مستطیلی /چهار گوش
وزنه قلاب دار
وزنه های سنگین
جعبه وزنه هاي با گستره دلخواه مشتري
وزنه اي باسكولي و چدني 
وزنه هاي شيار دار

وزنه استیل

وزنه هاي مخصوص آزمايشگاها و شركتهاي دارو سازي 
وزنه 20 كيلو گرم ، 10 كيلو گرم ،و…..
وزنه و گوي با گستره دلخواه . 
انواع وزنه چاك دار 
سفارشي 
وزنه با گواهينامه كاليبراسيون
وزنه براي شركتهاي كه مجوز موسسه مي خواهند 
طرف قرارداد با موسسه 
كاليبراسيون در محل 

انواع وزنه f  ، وزنه m ،  وزنه e  ، وزنه f1  ، وزنه f2 ،  وزنه e2  ، وزنه m2 ،  وزنه m1 ،  وزنه m3

لازم به ذکر است تمامی وزنه های شرکت نیک توزین الکترونیک صدرا دارای گواهی کالیبراسیون (دارای مهر و امضا) از شرکت سازنده میباشد و فروش با ضمانت تایید تمامی آزمایشگاه های داخل کشور انجام میگیرد.

وزنه کالیبراسیون از ابزارهای جانبی ترازوها شمرده می شود. وسیله ای برای تنظیم ترازو برای توزین دقیق. وزنه های کالیبراسیون در سایت تجهیزات همگی به همراه گواهی استاندارد کالیبراسیون عرضه شده اند، که ضامن استاندارد بودن وزنه است. برای آنکه از توزین دقیقی ترازو اطمینان داشته باشیم، حتما بایستی از کالیبره شدن آن اطمینان حاصل کنیم.

شماره های تماس: