ترازو

ترازو

ترازو چیست ؟
ترازو دستگاهی جهت تعیین وزن اجسام می باشد .که از سالیان دور نیاز انسان ها در مصارف گوناگون بوده است، در مواردی نیز علاوه بر وزن کلی اجسام و وزن ترکیبی اجسام نیز توسط ترازو توزین می شود ، ترازوی طلا کشی که به ترازو زرگری معروف می باشد که در زمان توزین، ترازو، وزن طلای به کار رفته را در اجسام، توزین و مشخص می کند. در نمونه ی دیگر می توان تعیین وزن و ترکیب وزنی آلیاز های فلزی را نام برد.
ترازو یکی از قدیمی ترین و معروفترین ابزار جهت اندازه گیری می باشد ، که گذشته ی صنعت ترازو به حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد، با توجه به مقبره های فراعونه ی مصر دیده می گردد که نقاشی ترازو نی بروی مقبره ها حکاکی و درج گردیده است، همچنین در زمان عهد عتیق به ترازو نیز اشاره های کوچکی شده است .
ترازوی پرینتر دار عبارت است از:
این ترازو دارای علمک می باشد. کاربری فروشگاهی دارد ترازو به چاپگر داخلی تجهیز شده است و بدین وسیله فاکتور صادر می نماید. عرض کاغذ مصرفی چاپگر ترازو 57 میلیمتر می باشد. نمایشگر ترازو از نوع LED است . نمایشگر ترازو نیک توزین سه تکه و سوپری است . صفحه کیبورد ترازو 54 کلید دارد که 30 عدد از این کلیدها برای حافظه ی داخلی استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت تعداد حافظه ی ترازو 900 عدد است .ترازو از برق شهری 220 ولت تغذیه می کند و در زمان نبود برق ترازو به وسیله ی باطری پشتیبانی می گردد. 12 ساعت طول می کشد تا باطری ترازو به طور کامل شارژ شود باطری ترازو می تواند 10 ساعت دستگاه را روشن نگه دارد . ترازو توسط پورت های RS232 و USB به کشوی پول و کامپیوتر متصل می شود . ترازوی نیک توزین قابلیت پارسنگ نیز دارد و ترازو با ظرفیت 40 کیلوگرم و دقت 10 گرم وزن را می سنجد . ابعاد ترازو 37.5در38در46 سانتی متر میباشد .بدنه ی ترازو از جنس پلاستیک فشرده است و جنس سینی از استیل ضد زنگ است . ترازو دارای قفل ضد سرقت می باشد .این محصول که ساخت داخل کشور است دارای کیفیت بالایی است . ترازوی دیجیتال را با یک سال گارانتی می توان خریداری کرد. ترازو 5.4 کیلوگرم وزن دارد و ارتفاع دستگاه 46 سانتی متر میباشد.
کاربرد ترازو در زندگی
ترازو ها در اندازه ها و مقیاس های مختلف و دارای کاربرد های زیادی در زندگی انسان ها می باشند. از باسکول ها و اندازه گیری وزن کامیون های بزرگ گرفته تا خرید روزانه ما از سوپر مارکت و تره بار تا معاملات طلا با ترازو های فوق حساس.
انواع ترازو شامل توضیحات زیر می باشد
ترازوی فروشگاهی عبارت است از
ترازوی فروشگاهی
گروهی پر فروش ترین ترازوی دیجیتال است که در فروشگاه ها مورد استفاده می گردد که تمرکز اکثر تولید کننده گان به دلیل حجم بالایی از فروش بر روی این ترازو قرار گرفته است ، ترازوی فروشگاهی دارای تنوع بسیار بالایی است که پیشرفته ترین این ترازو ها ، ترازوی لیبل پرینتر می باشد که همراه با تولید بارکد واقعی امکان هماهنگ شدن با صندوق فروشگاهی را آسان نموده است .
ترازوی صنعتی عبارت است از
گروهی از ترازو می باشند که دارای بدنه ی مقاوم با کاربری متفاوت هستند که از جمله ی این ترازو ها می توان به ترازوی قطعه شمار اشاره کرد که دارای امکان شمارش قطعات بوده و در حین توزین ، تعداد قطعات را نیز شمارش می نماید .
ترازوی خانگی عبارت است از
ترازوی خانگی گروهی از ترازوی دیجیتال می باشد که به شکل کاسه ای حالت معمولا تولید می شود و برای استفاده در آشپزخانه ی منازل مورد استفاده قرار می گیرد از این رو به ترازو خانگی معروف می باشد .
ترازوی زیر پایی عبارت است از
گروهی از ترازو دیجیتال است که به شکل بدون عملک بوده و نمایشگر ترازو بر روی بدنه در حال نمایش می باشد و روی نمایشگر با جنس بدنه ی ترازوی دیجیتال پوشیده شده است.
ترازوی آزمایشگاهی عبارت است از
گروهی از ترازو های صنعتی می باشد که دارای دقت بسیار بالا و قدرت توزین مواد بسیار ریز گرمی را دارد ، ترازو آزمایشگاهی به صورت رایج دارای محفظه ی توزین می باشد که تاثیر و دخالت هوای محیط ترازو را کاهش می دهد .
ترازوی کفه ای عبارت است از
ساده ترین ترازو ها از یک شاهین و دو پله (کفه ) تشکیل می گرد. جسم را برای وزن کردن در یک پله و وزنه ها را در پله دیگر قرار می دهند تا شاهین به حالت تعادل درآید و وزن جسم معلوم گردد.
به مرور زمان انواع ترازوها بر اساس نوع کاربرد آنها ساخته می شود برخی از آنها عبارت است از: قَپان ، ترازو ی آبی ، و ترازو های ترکیبی و از جمله ترازو ی حکمت .