ترازو دیجیتالی

ترازو

ترازوی دیجیتالی عبارت است از
ترازو دیجیتالی ، ترازویی با مدار الکترونیکی می باشد که با مجموعه ای از برد ها و قطعات دیجیتالی تشکیل شده است ، ترازوی دیجیتال به صورت اتوماتیک پس از قرار دادن کالا روی ترازو توزین می شود و نمایشگر ترازو نیز پس از توزین نتیجه را به نمایش در می آورد .
مفهوم ترازو در گذشته تفاوتی با امروز ندارد اما کارکرد ترازو بسیار متحول گردیده شده است به گونه ای که توزین توسط ترازو در گذشته حائز اهمیت بوده اما امروزه علاوه بر توزین قابلیت های ترازوی دیجیتال یکی از دلایل خرید ترازو گردیده است و خریدار به روش کارکرد ترازو اهمیت می دهد .
با پیشرفت روز افزون صنعت ترازو ، دستگاه های جدید در مدل های ترازوی لیبل پرینتر و ترازوی بارکد پرینتر و ترازوی آزمایشگاهی فوق حساس در حال تولید هستند .
تفاوت ترازوی قدیمی و ترازوی دیجیتال به شرح زیر می باشد
تفاوت زیادی مابین ترازو دیجیتال و ترازوی قدیمی وجود دارد برای مثال: ترازو های قدیمی ترازوی عقربه ای بوده و گاهی نیز سنگی و توزین بر اساس سنگ هایی صورت می گرفت که از جنس آهن بودند و در کفه ی سنگ آهنی با وزن مشخص قرار می گرفت و در کفه ی دیگر کالا توزین می گشت در نمونه های ترازوی عقربه ای نیز توزین با لودسلی که به نمایشگر عقربه ای اتصال داشت صورت می گرفت و وزن با عقربه ها تغییر می نمود .
امروزه ترازوی دیجیتال عبارت است از نمایشگر LCD و LED بوده که نتیجه ی توزین را به صورت اعداد در نمایشگر به نمایش در می آورد از سویی نیز علاوه بر توزین محاسبه قیمت کالای مورد توزین را نیز انجام می دهد و دارای حافظه ی کیبردی برای ثبت نام و قیمت واحد و در انتها محاسبه ی کل فاکتور را داشته و با صدور فاکتور فروش برای مشتری و ذخیره ی اطلاعات در حافظه ی دستگاه اطلاعات را به صورت روزانه و هفتگی و ماهانه برای فروشگاه امکان انتقال را دارد .
علاوه بر تمام قابلیت ها با تولید بارکد برای هر کالا امکان انتقال اطلاعات را به کامپیوتر از طریق بارکد خوان ایجاد نموده و در صورت تمایل فروشگاه در مدل هایی از ترازو نیز اطلاعات کالا را به صورت لیبل و یا برچسب صادر نموده و امکان بسته بندی کالای توزین شده را نیز فراهم می آورد .
اشتباه درباره ترازو عبارت است از
باید توجه داشته باشیم که ترازو وسیله‌ای است که جرم اجسام را اندازه‌گیری می‌کند نه وزن آن‌ها. وزن اجسام را با نیروسنج اندازه می‌گیرند. البته خیلی‌ها به اشتباه فکر می‌کنند ترازو وزن را اندازه می‌گیرد ولی این طور نیست ترازو جرم را اندازه می‌گیرد. برای مثلال: وقتی جسمی را با ترازو اندازه می‌گیریم و می‌گوییم مثلاً ۵۰ کیلوگرم است. دقیقاً به جرم آن اشاره کرده‌ایم ولی وزن آن تقریباً ده برابر جرمش است یعنی ۵۰۰ نیوتن. ضرب عدد ۱۰ در مقدار جرم به علت شتاب جاذبه زمین است که برابر ۹٫۸ و یا ۱۰ می‌باشد. وسیله اندازه‌گیری جرم اجسام، ترازو و واحد آن گرم، کیلوگرم و موارد دیگر است.
امروزه ترازوی دیجیتال گسترده‌ترین بخش از صنعت توزین و ترازو را در اختیار دارد. گسترش و پیشرفت فناوری‌ها و تکنولوژی‌های نیک توزین در صنعت توزین، سبب شده است تا ترازوهای دیجیتالی قدم‌های جدیدی را در سیر تاریخی خود تجربه نمایند. برای نمونه: تجهیز کردن ترازوی دیجیتال به رابط‌ه های کاربری مختلف همچون RS 232 و PS2 و Serial و USB، باعث وسیع‌تر شدن دایره کاری این دستگاه‌ها شده است.
انواع ترازو عبارت است از
ترازو وسیله ای است که می توان در مشاغل و اصناف متنوعی از آن استفاده کرد. به همین خاطر دسته بندی های متفاوت به گونه های مختلف این محصول را نشان می دهد. ترازوی فروشگاهی و ترازوی آزمایشگاهی و ترازوی صنعتی و ترازوی خانگی و ترازوی پزشکی توصیفی از گروه های کاری است که می توان ترازو را در آنها به کار گرفت. هر یک از این گروه ها اشکال مختلفی از ترازو را می طلبند. از جمله در ترازوی های فروشگاهی و ترازوهای علمک دار و بدون علمک یا ترازوی پرینتر دار و بدون پرینتر شناخته شده اند. ترازوهای آزمایشگاهی در دسته ی ترازوها به محفظه دار و بدون محفظه تقسیم می شوند و ترازوهای خانگی خود به دو دسته، ترازوی آشپزخانه و ترازوی زیرپایی تقسیم می گردد. بنابراین انواع ترازو با توجه به زمینه استفاده و عملکردشان، می تواند بسیار متنوع و متفاوت باشد.
ترازوی دیجیتال عبارت است از: دستگاهی است برای اندازه گیری وزن افراد یا اجسام که اعداد و ارقام را به صورت دیجیتالی نشان می دهد و دارای سنسور حساسی می باشد، همچنین متشکل است از مدارها و برد های الکتریکی می باشد. ترازوی دیجیتال در اندازه های مختلف و برای موارد متعددی کاربرد دارد. این ترازوها درصد خطای کمتری دارند به همین دلیل برای اندازه گیری های دقیق از آن استفاده می گردد. و همچنین در ترازوی دیجیتال امکان ذخیره اعداد و ارقام وجود دارد که همین موضوع باعث شده است جایگاه ویژه ای داشته باشد و داشتن بارکد خوان در آنها موجب تسریع در کارها می گردد.
مشخصات ترازوی دیجیتال مسافرتی آویزی ویهنگ عبارت است از
1- ترازوی دیجیتال پرتابل و قابل حمل مسافرتی
2- قابلیت وزن کشی تا ۵۰ کیلوگرم
3- دقت وزن کشی ۱۰ گرم
4- قابلیت وزن کشی در چهار واحد کیلوگرم، پوند، اونس و Jin
5- دارای قابلیت حالت تعادل (پارسنگ)
6- قابلیت قفل نمایش وزن برای ماندن عدد وزن بعد از اتمام وزن کشی و جدا کردن آیتم از ترازوی دستی می باشد. (امکان غیرفعال سازی)
7- خاموش شدن خودکار ترازو بعد از ۲ دقیقه در صورت عدم استفاده؛ برای ذخیره انرژی
8- چراغ بک لایت صفحه نمایش آبی
9- تامین انرژی از طریق ۲ عدد باطری نیم قلمی AAA (بهتر است باطری آلکالاین استفاده شود)
10- جنس بدنه از پلاستیک ABS و حلقه و چنگ فولادی می باشد.
11- قابل استفاده به عنوان ترازوی چمدان و مسافرتی برای اندازه گیری وزن کلی وسایل قبل از پرواز و جلوگیری از داشتن اضافه بار
12- ابعاد ترازوی دستی: ۲۷ عمق – ۱۷۰ ارتفاع – ۷۵ عرض (میلی متر)
13 وزن ترازو دستی: ۱۱۷ گرم